Implanty kostne prosto z drukarki 3D
Drukarki 3D znajdują zastosowanie w budownictwie, projektowaniu makiet i przedmiotów użytkowych, ale także w medycynie regeneracyjnej pozwalając m.in. na precyzyjne zaprojektowanie i wytworzenie implantów kostnych. Wyroby medyczne stosowane w postacie wszczepów muszą spełniać określone wymogi m.in. w zakresie czystości mikrobiologicznej. Przedsiębiorstwo ATMAT realizując projekt „Opracowanie innowacyjnych rozwiązań konstruowania wielofunkcyjnych urządzeń do szybkiego prototypowania i produkcji niskoseryjnej w sposób zautomatyzowany i bezobsługowy.” podjęło się konstrukcji drukarki 3D zapewniającej jałowość wytworzonych przez nią kompozytów. Badania były zatem finansowane zarówno przez Science Hub jak i środki zewnętrzne.
Czy wydruki są jałowe – czyli zadanie mikrobiologów UŁ
Współpraca badawcza z przedsiębiorstwem ATMAT (Panem Mateuszem Dylągiem), polegała na zbadaniu czystości mikrobiologicznej urządzenia skonstruowanego przez firmę oraz implantów wytwarzanych przy użyciu tej drukarki. Badania realizowano w oparciu o wytyczne normy ISO 11737-1 i metody tzw. klasycznej mikrobiologii. Prace eksperymentalne wymagały licznych konsultacji, a także wizyty w przedsiębiorstwie celem pobrania i zabezpieczenia próbek.
Przeprowadzenie badań i możliwość nawiązania współpracy z firmą ATMAT było dla mnie wyzwaniem, ale przede wszystkim możliwością wykorzystania wiedzy zdobytej na studiach
– komentuje studentka Pani Agnieszka Domańska.
O projekcie:
Projekt realizowany jest w ramach Science Hub UŁ – ogólnouczelnianej platformy współpracy, która ma na celu wspieranie społeczności akademickiej UŁ w realizacji wdrożeniowych projektów naukowych we współpracy z otoczeniem.
Tytuł projektu: Ocena czystości mikrobiologicznej procesu wytwarzania wydruków 3D do zastosowań biomedycznych przez wielofunkcyjne urządzenie do szybkiego prototypowania implantów kostnych
Osoba pełniąca opiekę: dr Marcin Włodarczyk, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
Osoby studiujące: Mateusz Kosiński, Agnieszka Domańska, Mikrobiologia
Partner: ATMAT sp. z o.o.
Opis projektu: Jednym z najbardziej istotnych mankamentów obecnie oferowanych na rynku drukarek biomedycznych 3D jest brak zachowania warunków jałowości podczas procesu wytwarzania biowydruków o przeznaczeniu medycznym, co skutkuje koniecznością poddania sterylizacji wytworzonych rozwiązań. Celem projektu jest wyjście naprzeciw opisanym problemom i zbadania biodrukarek oraz wytworzonych przy ich użyciu biowydruków pod kątem czystości mikrobiologicznej. Realizacja prac dostarczy informacji czy założenia przedsiębiorstwa dotyczące zachowania warunków jałowych procesu produkcji oraz samego rozwiązania (biowydruków) spełniają kryteria bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Pozwolą one odpowiednie skorygowanie procesu produkcji lub potwierdzą możliwość przejścia do etapu certyfikacji urządzenia.
Więcej projektów z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Materiał: zespół projektowy
Redakcja: Science Hub UŁ