O EDYCJI
Druga edycja kontynuuje i rozwija platformę współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego – Science Hub – w dialogu z partnerami europejskiej sieci uczelni UNIC.
UNIC to sieć europejskich uniwersytetów zlokalizowanych w miastach poprzemysłowych, do której Uniwersytet Łódzki dołączył w 2022 roku. Jej celem jest wspieranie transformacji miast, szczególnie w obszarach zrównoważonego rozwoju (sustainability), włączenia społecznego (inclusion), różnorodności (superdiversity), wpływu społecznego badań (social influence) oraz mobilności (mobility). W tegorocznej edycji Science Hub chcemy wyłonić projekty odpowiadające na te wyzwania.
Science Hub UŁ edycja UNIC zaprasza zespoły składające się z co najmniej jednej osoby studiującej i osoby pracującej na UŁ, która będzie pełnić rolę opiekuna naukowego, analogicznego duetu z innej uczelni europejskiej sieci UNIC oraz partnerskiej organizacji z Łodzi lub regionu.
Zespoły działające w ramach Science Hub UŁ wspólnie podejmują się rozwiązywania realnych wyzwań naukowych zgłaszanych przez organizacje partnerskie. Preferowane są badania o charakterze aplikacyjnym lub wdrożeniowym, niezależnie od dyscypliny naukowej.
DLACZEGO WARTO ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Dla osób studiujących na UŁ to szansa na zdobycie unikalnego doświadczenia w międzynarodowym zespole, które może stać się podstawą pracy dyplomowej, początkiem kariery naukowej, a także wzmocnić kompetencje zawodowe.
Dla osób studiujących w uczelniach z sieci UNIC (innych niż UŁ) to możliwość nawiązania kontaktu z przedstawicielami UŁ, przeprowadzenia badań (mogących stanowić element pracy dyplomowej), poznania nowych miejsc, sposobów myślenia i działania oraz uczestnictwa w szkoleniach dotyczących diagnozowania potrzeb organizacji zewnętrznych, komunikacji w zespole, rozwiązywania konfliktów, podstaw zarządzania projektami, ustalania harmonogramów pracy oraz metodologii współpracy projektowej Design Thinking. Osoba studiująca na co dzień współpracuje z zespołem zdalnie, ale przewidziane jest również stacjonarne spotkanie w Łodzi (trzydniowy pobyt), które odbędzie się w ustalonym, dogodnym dla wszystkich członków zespołu terminie.
Dla osób pełniących funkcję opiekuna na UŁ to możliwość efektywnej współpracy z otoczeniem oraz nawiązania lub pogłębienia relacji z wybranymi osobami z europejskiej sieci UNIC.
Dla osób pełniących funkcję opiekuna na innej uczelni sieci UNIC to szansa na rozwinięcie kontaktów z łódzkim ośrodkiem i kontynuowanie współpracy, np. w ramach programu UNIC VIP Fund. Będzie to także okazja do poznania „od środka” platformy współpracy osób studiujących z otoczeniem społeczno-gospodarczym, jaką jest Science Hub. Osoba pełniąca funkcję opiekuna na co dzień współpracuje z zespołem zdalnie, ale przewidziane jest również stacjonarne spotkanie w Łodzi (trzydniowy pobyt), które odbędzie się w ustalonym, dogodnym dla członków zespołu terminie.
Dla organizacji partnerskich to okazja do rozwiązania konkretnego problemu lub przeprowadzenia badań nad wybranym zagadnieniem, z wykorzystaniem nie tylko know-how Uniwersytetu Łódzkiego, ale także wiedzy osób z branży reprezentujących jednostkę badawczą z innego europejskiego kraju.
Uczelnie zrzeszone w sieci UNIC: Erasmus University Rotterdam, Koç University Istanbul, University of Deusto w Bilbao, University of Liège, Ruhr University Bochum, University of Oulu, University of Zagreb, Malmö University oraz University College Cork oraz Uniwersytet Łódzki.
ZESPÓŁ SCIENCE HUB UŁ EDYCJA UNIC
dr Małgorzata Dzimińska - kierownik projektu Science Hub UŁ edycja UNIC. Odpowiedzialna za realizację projektu, współpracę z Radą Konsultacyjną oraz koordynuje działania związane z promocją w UNIC. Odpowiada za bieżące monitorowanie postępów, ocenę osiąganych efektów oraz zarządzanie ryzykami.
Planuje i koordynuje opracowanie rezultatów projektu w formie prac naukowych oraz ich upowszechnianie.
Zespół ds. Szkoleń - zespół zajmuje się planowaniem i przeprowadzaniem szkoleń online w języku angielskim dla zespołów projektowych. Szkolenia obejmują metody diagnozowania potrzeb, komunikację w zespole, rozwiązywanie konfliktów, podstawy zarządzania projektami, ustalanie harmonogramów pracy oraz metodologię współpracy projektowej Design Thinking.
Zespół brokerów ds. komunikacji
- dr Błażej Filanowski – zajmuje się, planowaniem działań komunikacyjnych, zmapowaniem i usieciowieniem interesariuszy wokół projektu, oraz bieżącą komunikacją, online i w czasie działań networkingowych.
- mgr Katarzyna Chojnacka – zajmuje się aktualizacją strony internetowej, prowadzeniem komunikacji na LinkedIn oraz w mediach ogólnouczelnianych, a także współpracą z promocją w ramach działań sieci UNIC.
Zaangażowani specjaliści/specjalistki:
- dr Mateusz Balcerzak – zajmuje się wsparciem projektu w zakresie spraw formalno-prawnych. Dba o poprawność dokumentów, formularzy i ich zgodność z wymogami NAWA. Współpracuje z ambasadorami i brokerem w kwestiach regulaminu i rekrutacji, a także z zespołem szkoleniowym w zakresie formalnej organizacji szkoleń.
- dr hab. Aneta Krzewińska, prof. UŁ – zajmuje się ewaluacją mid-term oraz sumatywną za pomocą internetowej ankiety CAWI, a także realizuje wywiady IDI (minimum dwa w każdym zespole).
- mgr Marta Chruściel – specjalistka z International Hub, wspiera realizację projektu w zakresie spraw administracyjnych. Odpowiada także za kwestie finansowe oraz za raportowanie.
- mgr Anna Kolanowska – specjalistka z Centrum Transferu Technologii, wspiera zespół w pozyskiwaniu partnerów organizacyjnych.