- Osoby pełniące opiekę: dr Paweł Piątek (Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej, WBiOŚ), dr Karolina Sztobryn (Zakład Europejskiego Prawa Prywatnego , WPiA)
- Osoba studiująca: Dominika Goss, Mikrobiologia
- Partner: OLEOFARM
- Projekt: Przedsiębiorstwo Oleofarm to jeden z liderów branży suplementów diety, który rozwija swoje produkty w kierunku preparatów innowacyjnych, aktywnych biologicznie. Firma posiada pomysł i technologię produkcji powyższych preparatów jednak nie posiada wiedzy na temat czystości patentowej takiego rozwiązania oraz literatury fachowej poświęconej działaniu biologicznemu preparatu. Celem niniejszego projektu jest zbadanie stanu wiedzy na temat substancji aktywnych, które posłużą do opracowania gotowego produktu/ów przez przedsiębiorstwo Oleofarm i przygotowanie opisu stanu techniki powyższych preparatów/ sposobów ich wytwarzania na skalę przemysłową. Pierwsza część projektu będzie realizowana pod opieką dr Pawła Piątka, a druga z udziałem specjalistki z WPiA – dr Karoliny Sztobryn.
- Osoba pełniąca opiekę: dr Aleksandra Budzyńska, Laboratorium Usług Mikrobiologiczno-Technicznych
- Osoba studiująca: Mikołaj Cybulski, Biotechnologia medyczna
- Partner: UNIRUBBER sp. z o.o.
- Projekt: UNIRUBBER sp. z o.o. w ciągły sposób udoskonala przestrzenie sportowe i rekreacyjne, zmniejsza w swoich produktach wpływ na środowisko. Angażuje najlepszych specjalistów i technologie, aby sprostać oczekiwaniom klientów oraz partnerów biznesowych. Tym razem poprzez współpracę ze specjalistką z UŁ, przedsiębiorstwo zamierza zlecić przeprowadzenie badań swoich produktów, w zakresie ich właściwości przeciwdrobnoustrojowych - hamowania rozwoju bakterii chorobotwórczych. Celem projektu jest wyjście naprzeciw opisanym problemom i zbadanie działania przeciwbakteryjnego posadzek przeznaczonych do celów sportowych i rekreacyjnych.
- Osoba pełniąca opiekę: dr Paweł Jarosiewicz, Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej
- Osoba studiująca: Patrycja Chamczak, Ochrona Środowiska
- Partner: Hydroidea sp. z o.o. sp.k.
- Projekt: Celem naukowym projektu jest określenie skuteczności materiałów sorpcyjnych produkowanych przez firmę Hydroidea oraz możliwości ich zastosowania w Sekwencyjnych Systemach Sedymentacyjno- Biofiltracyjnych (SSSB). Pod uwagę będą brane warunki okresowego przepływu wody, które w wyniku zmiany klimatu coraz częściej występują w ciekach miejskich. Projekt będzie realizowany na podstawie badań laboratoryjnych i terenowych. Opracowane zostaną wytyczne dla optymalizacji skuteczności SSSB.
- Osoba pełniąca opiekę: dr Anna Jasinska, Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii
- Osoby studiujące: Dominika Antosiak i Agnieszka Sobieszek, Biotechnologia
- Partner: Energomat
- Projekt: Celem niniejszego projektu jest ustalenie wobec jakich gatunków drobnoustrojów preparaty OZONEA będą działały statycznie lub bójczo. Ustalone zostaną ponadto stężenia wywołujące taki efekt. Dodatkowo, w odpowiedzi na zapotrzebowanie partnera zewnętrznego przeprowadzone zostaną badania z wykorzystaniem innych rodzajów oleju niż wykorzystywany do tej pory. Uzyskane wyniki mogą w przyszłości umożliwić firmie partnerskiej rozszerzenie działalności i poszerzenie gamy oferowanych produktów.
- Osoba pełniąca opiekę: dr hab. Magdalena Kowalewicz-Kulbat, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
- Osoba studiująca: Michalina Rachubik, Mateusz Kosiński, Mikrobiologia
- Partner: Kopalnia Soli Bochnia sp. z o.o.
- Projekt: Celem projektu jest przeprowadzenie analizy jakościowej mikroorganizmów mezofilnych wyizolowanych z próbek powietrza i skał Kopalni Soli Bochnia za pomocą specjalistycznej technologii z użyciem kompaktowego, automatycznego systemu Vitek®2 do identyfikacji mikroorganizmów. Dotychczasowe badania prowadzone w Katedrze Immunologii i Biologii Infekcyjnej UŁ wspólnie z Kopalnią Soli Bochnia wskazały na obecność mikroorganizmów mezofilnych w powietrzu i skałach, jednak do tej pory nie była możliwa ich identyfikacja jakościowa, a jedynie badanie ilościowe.
- Osoba pełniąca opiekę: dr hab. Agnieszka Krupa, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
- Osoby studiujące: Martyna Nowicka, Maja Krupa
- Partner: Centrum Weterynaryjne Jacka Szulca
- Projekt: Kolchicyna to substancją wykazująca silne działanie przeciwzapalne i jest stosowana w leczeniu niektórych chorób, np. dny moczanowej czy w chorobie niedokrwiennej serca, niestety przy dłuższym stosowaniu wykazuje szereg działań niepożądanych. Celem projektu jest zminimalizowanie toksyczności kolchicyny poprzez zamknięcie jej w nanocząsteczkach, scharakteryzowanie jej właściwości w “nowej formule”, określenie biodystrybucji preparatu oraz właściwości przeciwzapalnych kolchincyny, we współpracy i w konsultacji ze specjalistami Centrum Weterynaryjnego Jacka Szulca.
- Osoba pełniąca opiekę: dr Przemysław Płociński, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
- Osoba studiująca: Oleksandra Komarova, Biologia kryminalistyczna
- Partner: PROT Sp. z o.o.
- Projekt: Celem projektu jest optymalizacja procesu wydajnej biosyntezy konstruktu peptydowego w różnych szczepach ekspresyjnych bakterii Escherichia coli, przy zachowaniu jego właściwości strukturalnych pożądanych z punktu widzenia instytucji partnerskiej.
- Osoba pełniąca opiekę: dr hab. Sylwia Różalska, prof. UŁ, Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii
- Osoba studiująca: Katarzyna Prochoń
- Partner: UNIRUBBER Sp. z o.o.
- Projekt: UNIRUBBER sp. z o.o. w ciągły sposób udoskonala przestrzenie sportowe i rekreacyjne, zmniejsza w swoich produktach wpływ na środowisko. Angażuje najlepszych specjalistów i technologie, aby sprostać oczekiwaniom klientów oraz partnerów biznesowych. Poprzez współpracę ze specjalistkami z UŁ, przedsiębiorstwo zamierza zlecić przeprowadzenie badań swoich produktów właściwości przeciwdrobnoustrojowych w zakresie hamowania rozwoju grzybów (w szczególności strzępkowych grzybów alergennych i toksynotwórczych oraz chorobotwórczych drożdżaków).
- Osoba pełniąca opiekę: dr Małgorzata Siwińska, Katedra Biologii Bakterii
- Osoba studiująca: Oleksandra Komarova, Biologia Kryminalistyczna
- Partner: ONESANO S.A.
- Projekt: Celem projektu jest wyjście naprzeciw potrzebie firmy ONESANO S.A. i zbadanie wpływu preparatu postbiotycznego Yarrowia lypolitica na aktywność wydzielniczą monocytów. Kontynuacja współpracy prowadzonej za pośrednictwem Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego z pracownikami i doktorantami Katedry Immunologii i Biologii Infekcyjnej. Projekt pozwoli odpowiedzieć na pytanie jakie cytokiny są wydzielane przez monocyty w odpowiedzi na postbiotyk Yarrowia lypolitica.
- Osoba pełniąca opiekę: dr Aleksandra Szwed-Georgiou, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
- Osoba studiująca: Wiktoria Barczyk, Mikrobiologia
- Partner: ICHEM sp. z o.o.
- Projekt: Łysienie androgenowe (androgenetic alopecia, AGA) jest najczęściej występującym rodzajem wypadania włosów. AGA dotyka ponad 80% mężczyzn i ok. 42% kobiet. Częstość występowania choroby wzrasta wraz z wiekiem. Leczenie łysienia androgenowego jest trudne, ponieważ nadwrażliwość mieszków włosowych na 5-hydrotestosteron (DHT) jest uwarunkowana genetycznie. Możliwe jest jednak zahamowanie postępującego łysienia oraz stymulacja wzrostu włosów. Celem niniejszego projektu jest wyjście naprzeciw opisanym problemom i zbadanie obecnej na rynku mieszanki Androdiet® wytwarzanej przez przedsiębiorstwo ICHEM pod kątem hamowania wytwarzania 5-hydroksytestosteronu na modelu linii komórkowej LNCaP. Realizacja prac dostarczy informacji na temat mechanizmu działania mieszanki Androdiet®. Firma dysponuje opiniami odbiorców końcowych potwierdzających skuteczność preparatu, jednak nie ma wiedzy wyjaśniającej mechanizm działania substancji bioaktywnych w nim zawartych.
- Osoba pełniąca opiekę: dr Marcin Włodarczyk, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
- Osoba studiująca: Jolanta Kalinowska, Mikrobiologia
- Partner: KYA NATURAL COMPANY Sp. z o.o.
- Projekt: Celem niniejszego projektu jest wyjście naprzeciw potrzebie jakie zdefiniowało przedsiębiorstwo w zakresie badania właściwości przeciwdrobnoustrojowych oraz cytotoksycznych kwasu fulwowego. Firma jest zainteresowana poszerzeniem aplikacji preparatów na bazie tego związku i potrzebuje danych wspierających kierunki rozwoju i definiowania odbiorców rozwiązania. Zamierza również zapewnić bezpieczeństwo stosowania preparatu, dlatego zwraca się z prośbą o uzupełnienie badań o testy cytozgodności komórkowej.
- Film o projekcie:
- Osoba pełniąca opiekę: dr Marcin Włodarczyk, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
- Osoby studiujące: Mateusz Kosiński, Agnieszka Domańska, Mikrobiologia
- Partner: ATMAT sp. z o.o.
- Projekt: Jednym z najbardziej istotnych mankamentów obecnie oferowanych na rynku drukarek biomedycznych 3D jest brak zachowania warunków jałowości podczas procesu wytwarzania biowydruków o przeznaczeniu medycznym, co skutkuje koniecznością poddania sterylizacji wytworzonych rozwiązań. Celem projektu jest wyjście naprzeciw opisanym problemom i zbadania biodrukarek oraz wytworzonych przy ich użyciu biowydruków pod kątem czystości mikrobiologicznej. Realizacja prac dostarczy informacji czy założenia przedsiębiorstwa dotyczące zachowania warunków jałowych procesu produkcji oraz samego rozwiązania (biowydruków) spełniają kryteria bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Pozwolą one odpowiednie skorygowanie procesu produkcji lub potwierdzą możliwość przejścia do etapu certyfikacji urządzenia.
- Osoba pełniąca opiekę: dr Małgorzata Siwińska, Katedra Biologii Bakterii
- Osoba studiująca: Patrycja Kotynia, Uniwersytet Medyczny
- Partner: ATMAT Sp. z o.o.
- Projekt: Celem niniejszego projektu jest ocena działania przeciwbakteryjnego modyfikowanych wydruków 3D z polikaprolaktonu (PCL) i hydroksyapatytu (HAp) z wykorzystaniem resazuryny jako wskaźnika aktywności i żywotności komórek. Projekt ma charakter intedyscyplinarny i opiera się na współpracy Uniwersytetu Łódzkiego (osoba sprawująca opiekę), Uniwersytetu Medycznego (osoba studiująca) i firmy ATMAT Sp. z o.o. (partner zewnętrzny). Jest kontynuacją współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z firmą ATMAT sp. z o.o., rozpoczętej w ramach pierwszej edycji konkursu Scence Hub, w którym pod opieką dr Marcina Włodarczyka realizowany były badania zatytułowane „Ocena czystości mikrobiologicznej procesu wytwarzania wydruków 3D do zastosowań biomedycznych przez wielofunkcyjne urządzenie do szybkiego prototypowania implantów kostnych”. Wyniki uzyskane w ramach niniejszych badań zostaną wykorzystane we wdrożeniowej pracy doktorskiej przedstawiciela ze strony przedsiębiorcy – Pana Mateusza Dyląga.
- Osoby sprawujące opiekę:dr hab. Magdalena Małecka, prof. UŁ, Katedra Chemii Fizycznej
- Osoba studiująca: Jan Chodorski, Chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu
- Partner: Delia Cosmetics Sp. z o.o.
- Opis projektu: Celem tego projektu jest szeroka charakterystyka substancji krystalicznych, które pojawiły się w pomadkach sprzedawanych przez firmę Delia Cosmetics.
- Osoby sprawujące opiekę: dr Sylwia Smarzewska, dr Kamila Koszelska, Katedra Chemii Nieorganicznej i Analitycznej
- Osoby studiujące: Michał Świderski, Monika Wypych, Analityka chemiczna
- Partner: Miramar sp. z o.o.
- Opis projektu: Celem niniejszego projektu jest optymalizacja procesu prażenia ziaren sezamu pod kątem zawartości sezamolu w produkcie końcowym jakim jest olej sezamowy.
- Osoby sprawujące opiekę: dr Sylwia Smarzewska, dr Dariusz Guziejewski, dr Krzysztof Podlaski
- Osoby studiujące: Jagoda Seroka, Gabriela Machura, Martyna Dawidowicz
- Partner: MANOLO Radosław Wojtaniec
- Termin realizacji projektu: 01.02.2024-30.09.2024
- Opis projektu: Celem projektu jest przeprowadzenie krzyżowania różnych odmian roślin tego samego gatunku w celu uzyskania roślin o wybranych cechach zewnętrznych oraz pożądanym składzie biochemicznym.
Nowe odmiany będą posiadać celowaną zawartość związków amidowych o właściwościach prozdrowotnych i/lub przeciwnowotworowych przy jednoczesnym zachowaniu smaku akceptowanego przez konsumentów.
W projekcie zaplanowano użycie metody modelowania agentowego. Jest to nowoczesne podejście do analizy i odtwarzania procesów naturalnych. Jedną z podstawowych zalet metody jest rozbicie problemu na drobniejsze moduły decyzyjne, zwane agentami. Wspomniani agenci reprezentują samodzielne i w dużej mierze niezależne elementy logiczne podejmujące decyzje na podstawie informacji o środowisku zewnętrznym. W dużym uproszczeniu możemy środowisko agentowe porównać do zachowania komórek w średnio zaawansowanym organizmie. Każda z komórek niezależnie odbiera związki i impulsy z zewnątrz i wytwarza produkty czy impulsy. Komórki różnią się typem, rodzajem jak i funkcją spełnianą w organizmie. Jednak nie każda komórka tego samego typu działa dokładnie tak samo, często mamy do czynienia z uszkodzeniami. Można zatem powiedzieć, że każda z komórek zachowuje pewien poziom indywidualizmu.
W naszym projekcie agenci numeryczni opisują elementy procesu biologicznego w trakcie reprodukcji i zapylania organizmów podczas generowania nowych pokoleń.
Zastosowanie w projekcie, metod optymalizacji procesów wzorowanych na teorii selekcji naturalnej w ewolucji biologicznej, pozwala opisać specyfikę dziedziczenia i uniknąć często stosowanej podczas krzyżowania metody „prób i błędów”.
Wierzymy, że nasze badania przyniosą cenne rezultaty w dziedzinie uzyskiwania roślin o unikalnych cechach biochemicznych, wpływających korzystnie na zdrowie konsumentów.
- Osoby sprawujące opiekę: dr hab. Sylwia Smarzewska, dr Kamila Koszelska, dr Monika Skowron-Jaskólska
- Osoby studiujące: Jagoda Seroka, Gabriela Machura, Bartłomiej Cieślak
- Partner: Miramar (ten co przy poprzednim projekcie)
- Opis projektu: Poprzedni projekt badawczy ScienceHub współrealizowany z firmą Miramar zakończył się wielkim sukcesem – jakim było wprowadzeniem nowego produktu na rynek. Dzieląc wspólną pasję i zamiłowanie do produktów pochodzenia naturalnego, podjęto obopólną decyzję o kontunuowaniu współpracy naukowo-badawczej w sferze szeroko pojętej chemii żywności. Tym razem pod lupę zostaną wzięte wybrane oleje naturalne wytwarzane przez firmę Miramar, a cel badań można określić ogólnie jako poszukiwanie nowych zastosowań tychże olejów. Dokładniej mówiąc, badacze planują sprawdzić właściwości ochronne, odżywcze oraz regeneracyjne olejów, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości ich zastosowania jako preparatów chroniących skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Nasza skóra narażona jest na szkodliwe działanie promieni słonecznych przez cały rok, ze szczególnym nasileniem w okresie letnim. Z tego powodu zaleca się stosowanie odpowiednich kosmetyków o wysokim współczynniku SPF, które mają stanowić ochronę przed niekorzystnym wpływem promieniowania UVA i UVB. Filtry słoneczne (chemiczne i fizyczne) znajdują się nie tylko w składzie profesjonalnych kremów czy maści, różne roślinny i ich pochodne (np. oleje) są także doskonałym ich źródłem. Badacze i studenci Wydziału Chemii UŁ wraz z firmą Miramar, przygotowali plan badawczy mający na celu obszerne analizy wybranych olejów naturalnych w tym analizy chemiczne odbijania lub pochłaniania promieniowania UV, a także testy skórne mające za zadanie wskazać, czy właściwości chemiczne olei korelują z ich właściwościami kosmetycznymi. Wspólnym dążeniem, badaczy jak i przedstawicieli firmy, jest wprowadzenie na rynek produktu, który spełni oczekiwania klientów zapewniając im doskonałą a przede wszystkim NATURALNĄ ochronę.
- Osoba sprawująca opiekę: dr hab. Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska, prof. UŁ, Katedra Logistyki i Innowacji
- Osoby studiujące: Zuzanna Lesiak, Julia Stemplowska, Bartłomiej Rutkowski, Arkadiusz Kunaszyk, Logistyka
- Partner: Dradura Polska sp. z o.o.
- Opis projektu: Nadrzędnym celem naszego zespołu jest zmniejszenie kosztów transportu wewnętrznego oraz optymalizacja czasu pracy pracowników, przy równoczesnym maksymalizowaniu wolumenu produkcji.
- Osoba sprawująca opiekę: dr Joanna Górniak, Katedra Logistyki i Innowacji
- Osoby studiujące: Hubert Denert, Dominika Gabrysiak, Mateusz Tomczak, Logistyka
- Partner:Arvato Polska Sp. z o.o.
- Opis projektu: Cele projektu: Analiza i diagnoza:
- konkurencji oraz identyfikacji zagrożeń dla magazynu e-commerce w branży fashion;
- preferencji konsumentów dot. sposobów płatności i form dostaw zamówień on-line (szczegółowa identyfikacja opcji najbardziej oraz mniej popularnych);
- preferencji konsumentów w zakresie zakupów on-line ze szczególnym uwzględnieniem skłonności klientów do zakupów on-line produktów, które pochodzą od przedsiębiorstw działających w sposób zrównoważony.
- Osoba sprawująca opiekę:dr Dorota Kałuża-Kopias, Katedra Demografii
- Osoba studiująca: Olga Korczyńska, Socjologia
- Partner: Fundacja Skarby Pokoleń
- Opis projektu: Celem projektu jest realizacja badań kwestionariuszowych, dotyczących konfliktów międzygeneracyjnych.
- Osoba sprawująca opiekę:dr hab. Ewelina Wejbert-Wąsiewicz, prof. UŁ, Katedra Socjologii Sztuki
- Osoby studiujące: Angelika Kapuścik, Ksawery Olczyk, Socjologia
- Partner: Teatr Pinokio
- Opis projektu: Celem projektu jest pozyskanie opinii mieszkańców Łodzi, w szczególności widzów Teatru Pinokio na temat formy jaką powinien on przyjąć oraz funkcjonalności, jakie powinny znaleźć miejsce w jego nowej siedzibie.
- Osoba sprawująca opiekę:dr Anetta Buras-Marciniak, Katedra Języków Specjalistycznych oraz Komunikacji Międzykulturowej
- Osoba studiująca: Oliwia Boczek, Lingwistyka dla Biznesu
- Partner: Philips Polska Sp. z o.o.
- Projekt: Celem projektu jest stworzenie poradnika dla obcokrajowców, którzy zamierzają pracować w Philips Polska. Studentka w ramach projektu zdobędzie informacje dotyczące dokumentów niezbędnych przy zatrudnieniu obcokrajowców z UE jak i spoza UE, opisze różnice kulturowe, które mogłyby wywołać szok kulturowy, wyjaśni działanie polskiej służby zdrowia, banków oraz wskaże miejsca spotkań towarzyskich oraz kulturowych w Łodzi. Philips Polska oczekuje, że w ramach projektu powstanie praktyczny przewodnik w programie Powerpoint w języku angielskim.
- Osoba sprawująca opiekę: dr Katarzyna Fronczak, Katedra Języków Specjalistycznych oraz Komunikacji Międzykulturowej
- Osoba studiująca: Weronika Tomiak, Lingwistyka dla biznesu
- Partner: Fundacja Neuroróżnorodni
- Projekt: Głównym celem niniejszego projektu jest skonstruowanie i wykorzystanie angielsko-polskiego słownika tematycznego pojęć związanych z tematyką neuroróżnorodności, jako podstawy do tworzenia materiałów szkoleniowych dla instytucji zewnętrznych w ramach działalności statutowej Fundacji Neuroróżnorodni.
- Osoba sprawująca opiekę: prof. dr hab. Marzena Woźniak-Łabieniec, Zakład Literatury Polskiej XX i XXI
- Osoby studiujące: Agnieszka Nawrocka, Robert Grześkowiak, Natalia Jóźwiak, Filologia polska
- Partner: Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura
- Projekt: Celem projektu jest stworzenie warunków do wykorzystania bogatego zasobu archiwalnego i bibliotecznego Instytutu Literackiego z siedzibą w Maisons Laffitte, jednego z najważniejszych ośrodków emigracyjnych dokumentujących polskie życie literackie i kulturalne.
- Osoby sprawujące opiekę:dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz, dr Alicja Piotrowska, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ
- Osoby studiujące: Monika Raj, Kamil Ludwiczak, Etnologia i antropologia kulturowa
- Partner: Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego
- Projekt: Projekt polega na etnograficznym rozpoznaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego zapisanego w pamięci i opowieściach mieszkańców wsi Dobrogoszczyce (woj. śląskie) oraz udostępnieniu lokalnym społecznościom narzędzi do odtwarzania, upowszechniania wiedzy o lokalnym krajobrazie kulturowym oraz zachęcania do przemyśleń i działań na rzecz swojej tożsamości i swojego dziedzictwa.
- Osoba sprawująca opiekę:dr hab. Krzysztof Lesiakowski, prof. UŁ, Katedra Historii Polski i Świata po 1945 r.
- Osoba studiująca: Julia Gertner, Historia
- Partner: Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ
- Projekt: Celem projektu jest przeanalizowanie dotychczasowego stanu badań nad udziałem Polek w misjach poza granicami państwa po 1945 r., a następnie, na podstawie wyników analizy, zaproponowanie ścieżek dalszego rozwoju badań nad tą słabo poznaną tematyką.
- Osoba sprawująca opiekę: dr Olgierd Ławrynowicz, Katedra Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa
- Osoba studiująca: Daria Kacprowicz, Archeologia
- Partner: Towarzystwo Przyjaciół Krapkowic
- Projekt: Projekt ma na celu zdiagnozowania przemian w krajobrazie fizycznym i kulturowym, które zaszły na przestrzeni ostatnich lat w Krapkowicach, mieście powiatowym w woj. opolskim. Wpisuje się w zakres tematyczny i metodologiczny archeologii współczesności (ang. Archaeology of the Contemporary Past).
- Osoba sprawująca opiekę:dr Olgierd Ławrynowicz, Katedra Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa
- Osoba studiująca: Anna Ciszek, Archeologia
- Partner: Towarzystwo Historyczno-Kulturalne
- Projekt: Celem projektu jest popularyzacja wyników badań archeologicznych podziemnych reliktów przedlokacyjnego, wczesnośredniowiecznego Lelowa, odkrytych w latach 2022-2023 na terenie wsi Staromieście pod Lelowem na terenie historycznej zachodniej Małopolski (obecnie w pow. Częstochowskim w woj. śląskim)
- Osoby sprawujące opiekę: dr Sylwia Smarzewska, dr Dariusz Guziejewski, dr Krzysztof Podlaski
- Osoby studiujące: Jagoda Seroka, Gabriela Machura, Martyna Dawidowicz
- Partner: MANOLO Radosław Wojtaniec
- Termin realizacji projektu: 01.02.2024-30.09.2024
- Opis projektu: Celem projektu jest przeprowadzenie krzyżowania różnych odmian roślin tego samego gatunku w celu uzyskania roślin o wybranych cechach zewnętrznych oraz pożądanym składzie biochemicznym.
Nowe odmiany będą posiadać celowaną zawartość związków amidowych o właściwościach prozdrowotnych i/lub przeciwnowotworowych przy jednoczesnym zachowaniu smaku akceptowanego przez konsumentów.
W projekcie zaplanowano użycie metody modelowania agentowego. Jest to nowoczesne podejście do analizy i odtwarzania procesów naturalnych. Jedną z podstawowych zalet metody jest rozbicie problemu na drobniejsze moduły decyzyjne, zwane agentami. Wspomniani agenci reprezentują samodzielne i w dużej mierze niezależne elementy logiczne podejmujące decyzje na podstawie informacji o środowisku zewnętrznym. W dużym uproszczeniu możemy środowisko agentowe porównać do zachowania komórek w średnio zaawansowanym organizmie. Każda z komórek niezależnie odbiera związki i impulsy z zewnątrz i wytwarza produkty czy impulsy. Komórki różnią się typem, rodzajem jak i funkcją spełnianą w organizmie. Jednak nie każda komórka tego samego typu działa dokładnie tak samo, często mamy do czynienia z uszkodzeniami. Można zatem powiedzieć, że każda z komórek zachowuje pewien poziom indywidualizmu.
W naszym projekcie agenci numeryczni opisują elementy procesu biologicznego w trakcie reprodukcji i zapylania organizmów podczas generowania nowych pokoleń.
Zastosowanie w projekcie, metod optymalizacji procesów wzorowanych na teorii selekcji naturalnej w ewolucji biologicznej, pozwala opisać specyfikę dziedziczenia i uniknąć często stosowanej podczas krzyżowania metody „prób i błędów”.
Wierzymy, że nasze badania przyniosą cenne rezultaty w dziedzinie uzyskiwania roślin o unikalnych cechach biochemicznych, wpływających korzystnie na zdrowie konsumentów.
- Osoba sprawująca opiekę:dr Monika Bartkiewicz, Katedra Równań Różniczkowych i Informatyki
- Osoba studiująca: Aleksander Rycerz
- Partner: Zakład Biostatyki i Medycyny Translacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
- Projekt: Celem projektu jest przeprowadzenie przez studenta badań, które pozwolą na rozwiązanie problemu długiego poszukiwania optymalnych głębokich sieci neuronowych dla danych o mniejszej ilości przypadków, ale większej wymiarowości. To charakteryzuje otrzymywane dane multiomiczne. Pozyskane rozwiązania pozwolą na ich implementację do oprogramowania OmicSelector stworzonego i rozwijanego w Zakładzie Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pozytywne wyniki mogłyby być podstawą większego wniosku grantowego uwzględniającego specyficzną optymalizację metod sztucznej inteligencji celem poszukiwania biomarkerów w onkologii.
- Osoba sprawująca opiekę:mgr Piotr Frątczak, Katedra Informatyki Stosowanej
- Osoby studiujące: Łukasz Stępień, Informatyka
- Partner:NOWA Krzysztof Nowak, Sławomir Dulęba s.c.
- Projekt: Celem projektu jest wytworzenie aplikacji webowej, działającej po stronie serwera i pozwalającej na łatwą obsługę oraz reprezentację zasobów poradni medycznej. Zastosowana metodyka przewiduje wykorzystanie technologii sieciowych umożliwiających upoważnionym pracownikom poradni wygodny dostęp do danych, a także przetwarzanie ich, w tym tworzenie, aktualizowanie oraz usuwanie treści, bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu informatyki i działania sieci komputerowych. Oczekiwanym rezultatem jest infrastruktura udostępniająca wspomniane wcześniej funkcjonalności, wraz z dostępem do interfejsu graficznego, wyświetlanego w przeglądarce internetowej.
- Osoba sprawująca opiekę:dr Artur Lipnicki, Katedra Analizy Nieliniowej
- Osoba studiująca: Szymon Zieliński, Informatyka
- Partner: Biblioteka Miejska w Łodzi
- Projekt: Projekt 3D kompleksu Monopolis Łódź opartego na metodach fotogrametrii z uwzględnieniem procesu teksturowania szczególnych elementów architektury budowli. Model aktualnie jest już prawie skończony (80%) wraz ze wstępnym wydrukiem 3D pliku stl. Model fizyczny dostępny do obejrzenia.
- Osoba sprawująca opiekę:dr Artur Lipnicki, Katedra Analizy Nieliniowej
- Osoba studiująca: Miłosz Ignaszak, Informatyka
- Partner: IV LO im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi
- Projekt: Projekt wizualizacji twarzy dwóch osób: patronki szkoły polskiej działaczki społecznej i narodowościowej Emilii Szczanieckiej oraz matematyka Stefana Banacha. Wykorzystane będą do analizy projektu dwa główne środowiska: Blender oraz ZBrush. Geometria zostanie poddana modyfikacji wraz z uwzględnieniem i właściwym doborem szeregu modyfikatrów, aby model oddawał możliwie duży realizm. Kocowy efekt może zostać wydrukowany technologii 3D.
- Osoba sprawująca opiekę: dr Aleksandra Mroczek-Żulicka, Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji,
- Osoby studiujące: Michał Stańczak, Julia Lessman, Turystyka i Rekreacja
- Partner: Łódzka Organizacja Turystyczna
- Projekt: Głównym celem projektu jest ocena atrakcyjności turystycznej Łodzi oraz jakości dystrybuowanej informacji turystycznej w nowo wyremontowanym punkcie IT przy ul. Piotrkowskiej 28, w opinii uczestników obchodów jubileuszu 600-lecia nadania miastu praw miejskich. Wybrany okres prowadzenia badania jest istotny ze względu na planowane otwarcie wskazanego punktu IT oraz liczne wydarzenia jubileuszowe, mogące przyciągnąć większą niż zazwyczaj w podobnym okresie liczbę przyjezdnych.
- Osoba sprawująca opiekę: dr Anita Gulczyńska, Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji
- Osoby studiujące: Aleksandra Prokopczyk, Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna, Oliwia Milaszewska, Pedagogika (Pedagogika społeczna w zakresie pracy opiekuńczej i socjalno-wychowawczej
- Partner: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS
- Projekt: Adresatem projektu są dzieci i młodzież z łódzkich sąsiedztw obszarów zdegradowanych (SOZ), przeznaczonych do rewitalizacji. Badania wskazują na niski poziom partycypacji mieszkańców takich miejsc w rewitalizacji. Ujawniają tegoż jawne i ukryte przesłanki (np. gentryfikacja) oraz konsekwencje (pogłębienie stygmy terytorialnej, reprodukcja społeczna posłusznych odbiorców, nie współtwórców zmian w mieście). Młodzi mieszkańcy SOZ doświadczają szczególnej marginalizacji w tym procesie. Są wykluczani z prawa do udziału w zgromadzeniach społeczności (Fitzpatrick i in. 2000), a ich klasa społeczna (eufemistycznie określana pojęciem „niskich osiągnięć edukacyjnych”) oraz nadawana wszystkim młodocianym pozycja „osób w procesie stawania się”, ułatwiają ich definiowanie jako niezdolnych do decydowania (Phillips 2004). Z punktu widzenia pedagogiki istotne jest zniesienie podziałów wartościujące obywateli na „lepszych” i „gorszych” i upełnomocnienie młodych mieszkańców SOZ w procesach współtworzenia miasta, by zapobiegać społecznej reprodukcji i wychowywać do aktywnego obywatelstwa. Cele projektu:
- upełnomocnienie dzieci i młodzieży z SOZ w rewitalizacji;
- udoskonalenie modelu stworzonego przez pracowników UŁ podczas wdrożenia w nowych sąsiedztwach
- nawiązanie współpracy z partnerem o silnej pozycji wśród podmiotów uczestniczących w rewitalizacji społecznej w Łodzi
- Osoba sprawująca opiekę: dr Izabela Kamińska-Jatczak, Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji
- Osoby studiujące: Sandra Chojnacka, Mateusz Dymowski, Aneta Grober, Jagoda Kazimierska, Pedagogika
- Partner: Centrum Administracyjne Pieczy Zastępczej w Łodzi
- Projekt: Celem projektu zatytułowanego „Rodzicu poznaj swoje prawa” jest wsparcie informacyjne dla rodziców z ograniczoną, zawieszoną, odebraną władzą rodzicielską i praktyków pracujących z takimi osobami (asystenci rodziny, pracownicy socjalni). Projektowane działania wpisują się w założenia podejścia opartego na prawach (rights-based approach) obecnego w praktyce pracy socjalnej, które dąży do upełnomocniania osób poprzez poszanowanie ich praw i przekazywanie wiedzy na ich temat.
- Osoba sprawująca opiekę: dr Monika Wojtczak, Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji
- Osoba studiująca: Natalia Dziąg, Pedagogika resocjalizacyjna
- Partner: Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi
- Projekt: Mieszkanki Domu Samotnej Matki bez wątpienia znajdują się w sytuacji kryzysowej, doświadczają odrzucenia przez rodziny, partnerów czy szersze środowisko społeczne. Często to ofiary długotrwałej przemocy fizycznej i psychicznej, wymagające wsparcia w wielu obszarach codziennego życia. Podjęcie próby przezwyciężenia sytuacji trudnej w której się znalazły wymaga od nich wielokierunkowych działań polegających między innymi na pracy z samą sobą ale również na budowaniu relacji społecznych z innymi. Ich doświadczenia pokazują, że napotykają w tym obszarze na liczne niepowodzenia wynikające z niewystarczających umiejętności komunikacyjnych. Przykładem takich sytuacji mogą być kontakty z pracodawcami, przedstawicielami instytucji pomocowych czy urzędów gdzie oceniane są jako roszczeniowe, agresywne i niekompetentne. Powyższe informacje uzyskane od kobiet, matek zamieszkujących Dom Samotnej Matki a także pracowników stały się podstawą do zaprojektowania niniejszych działań. Celem projektu jest poznanie przez podopieczne Domu Samotnej Matki elementów podejść mediacyjnych i nabycie umiejętności korzystania z nich w budowaniu relacji społecznych
- Film o projekcie:
- Osoba sprawująca opiekę: dr Mateusz Balcerzak, Katedra Prawa Gospodarczego i Handlowego
- Osoba studiująca: Artur Chróścicki, Prawo
- Partner: Many Mornings Adrian Morawiak, Maciej Butkowski sp. k.
- Projekt: Przepisy implementujące Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2161 z dnia 27 listopada 2019 r. zmieniającą dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 98/6/WE, 2005/29/WE oraz 2011/83/UE w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześnienia unijnych przepisów dotyczących ochrony konsumenta (dalej: dyrektywa Omnibus) obowiązują w polskim porządku prawnym od 1 stycznia 2023 r.
Dyrektywa Omnibus ma na celu zwiększenie poziomu ochrony konsumenta m.in. poprzez walką z nieuczciwą praktyką fikcyjnych obniżek cen oraz umieszczania fałszywych komentarzy dotyczących sprzedawanych produktów. Do nowych obowiązków przedsiębiorców wynikających z implementacji dyrektywy Omnibus zaliczyć można przykładowo: podawanie na stronie internetowej ostatniej najniższej ceny produktu w ciągu ostatnich 30 dni przed dokonaniem obniżki oraz umieszczenie informacji o tym, czy i w jaki sposób przedsiębiorca zapewnia, aby publikowane opinie o produktach pochodziły od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Realizacja nowych obowiązków wywołuje konieczność wprowadzenia zmian w strukturze sklepu internetowego oraz aktualizacji treści publikowanych dokumentów, w szczególności regulaminu sprzedaży. Jednocześnie wątpliwości wywołuje właściwy sposób realizacji poszczególnych obowiązków. Czy informacja o ostatniej najniższej cenie w ciągu 30 dni powinna stale towarzyszyć ofercie produktu? Czy też wystarczy, że konsument zapozna się z nią na jednym z etapów prowadzących do zakupu (np. w ramach strony szczegółowo informującej o produkcie lub na podstronie zawierającej tzw. „koszyk”). Czy obowiązek podawania informacji o procedurze weryfikacji autentyczności komentarzy o produktach jest aktualny, gdy odnoszą się one do samego przedsiębiorcy a nie do jego produktów? To tylko niektóre z pytań jakie można postawić na kanwie nowej regulacji.
Dyrektywa Omnibus wprowadza także pojęcie usługi cyfrowej, której świadczenie aktualizuje dalsze obowiązki przedsiębiorcy. Postawić można pytanie czy usługi takie jak dostarczanie newsletteru z informacją o promocjach stanowi również usługę cyfrową.
Celem projektu jest zbadanie aktualnych i ciekawych zagadnień o charakterze teoretycznym i skonfrontowaniu ich z trudnościami ujawnionymi w praktyce ich stosowania. W prowadzonych badaniach dominować będzie metoda formalno-dogmatyczna. Uzupełniająco, w badaniach wykorzystana będzie metoda empiryczna, pokazująca sposób podejścia do nowych obowiązków przez innych przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe.
- Osoba sprawująca opiekę: dr Jakub Janeta, Katedra Prawa Gospodarczego i Handlowego, Zakład Prawa Handlowego
- Osoba studiująca: Mateusz Sawicki, Prawo
- Partner: C Cube Prosta Spółka Akcyjna
- Projekt: Prosta Spółka Akcyjna jest nowym i dotychczas słabo zbadanym typem spółki handlowej. Z uwagi na krótki czas obowiązywania regulacji oraz małą liczbę prostych spółek akcyjnych założenia teoretyczne oraz oczekiwania dotyczące tego typu spółki nie zostały zweryfikowane w praktyce. Z tego względu możliwość nawiązania współpracy w ramach projektu ze spółką tego typu stanowi niezwykle cenne doświadczenie, ponieważ pozwala w pierwszej kolejność dokonać weryfikacji założeń teoretycznych, jakie formułowano przy w prowadzeniu regulacji z rzeczywistą motywacją przedsiębiorcy/inwestora dla wyboru tej formy organizacyjnoprawnej. W dalszej kolejności poprzez zapoznanie się ze strukturą spółki możliwe będzie dokonanie oceny i porównanie rozwiązań modelowych proponowanych w regulacji normatywnej z przyjętymi w spółce z uwzględnieniem kluczowego aspektu uprawnień korporacyjnych akcjonariuszy. W tym ostatnim badania skoncentrują się na zagadnieniach związanych z uprawnieniami głosowymi akcjonariuszy oraz możliwością wykorzystania w spółce wprowadzonego po raz pierwszy do polskiego porządku prawnego elastycznego uprzywilejowania w zakresie prawa głosu (akcje założycielski). Oczekiwanymi rezultatami projektu będzie przygotowanie fragmentu pracy magisterskiej z wykorzystaniem efektów przeprowadzonego badania. Pochodnym celem projektu będzie przedstawienie spółce alternatywnych rozwiązań względem przyjętych obecnie w przypadku ustalenia, że istnieje możliwość normatywna wprowadzenia zmian lepiej odpowiadających oczekiwaniom spółki i akcjonariuszy. Realizacja projektu obejmowałaby badania dokumentacji spółki (m.in. umowa/uchwały), przygotowanie i przyprowadzenie ankiety z udziałem zarządu oraz akcjonariuszy obejmującej motywację przy wyborze formy organizacyjnoprawnej, zastosowanych rozwiązań, oczekiwań oraz zakładanych skutków a także uprawnień korporacyjnych akcjonariuszy.
- Osoba sprawująca opiekę: dr Jakub Janeta, Katedra Prawa Gospodarczego i Handlowego, Zakład Prawa Handlowego
- Osoba studiująca: Mateusz Kostro, Prawo
- Partner: HM Logistic Sp. z o.o.
- Projekt: Z dniem 22 maja 2023 roku weszła w życie ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacjach rodzinnych. Fundacje rodzinne stanowią długo wyczekiwane rozwiązanie pozwalające na zachowanie spójności stworzonej struktury przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstw bez ryzyka, jakie wiąże się z wstępowaniem następców prawnych w prawa twórców tych przedsiębiorstw. Fundacja rodzinna ma stanowić więc remedium na następującą często defragmentację działalności, spory pomiędzy następcami prawnymi a w konsekwencji utratę wartości przedsiębiorstwa lub zakończenie działalności. Z tego względu możliwości nawiązania współpracy podmiotem należącym do grupy przedsiębiorstw rodzinnych, gdzie inwestorzy rozważają możliwość utworzenia fundacji rodzinnej daje szanse na przeprowadzenie badania w zakresie motywacji towarzyszącej utworzeniu takiego podmiotu lub ewentualnej rezygnacji z tej formy zabezpieczenia sukcesji. Pozwoli także na określenie praktycznych, a przede wszystkim prawnych problemów, jakie mogą towarzyszyć decyzji o utworzeniu fundacji rodzinnej, ukształtowaniu jej wewnętrznej struktury a następnie relacji pomiędzy fundacją, a spółkami których oddziały zostaną do niej wniesione.
- Celem projektu byłoby w pierwszej kolejności zbadanie motywacji dla utworzenia fundacji rodzinnej, określenie dominujących czynników przemawiających za wyodrębnieniem tej formy, a także dokonanie analizy wewnętrznej (organizacyjnej) struktury fundacji rodzinnej z perspektywy inwestorów. W tym ostatnim aspekcie szczególnie uwzględniony powinien zostać model kompetencji zarządczych oraz odpowiedzialności fundatora za zobowiązania fundacji.
- Osoby sprawujące opiekę:dr Paweł Piątek (Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej, WBiOŚ), dr Karolina Sztobryn (Zakład Europejskiego Prawa Prywatnego, WPiA)
- Osoba studiująca: Dominika Goss
- Partner: Oleofarm Sp. z o.o.
- Projekt: Przedsiębiorstwo Oleofarm to jeden z liderów branży suplementów diety, który rozwija swoje produkty w kierunku preparatów innowacyjnych, aktywnych biologicznie. Firma posiada pomysł i technologię produkcji powyższych preparatów jednak nie posiada wiedzy na temat czystości patentowej takiego rozwiązania oraz literatury fachowej poświęconej działaniu biologicznemu preparatu. Celem niniejszego projektu jest zbadanie stanu wiedzy na temat substancji aktywnych, które posłużą do opracowania gotowego produktu/ów przez przedsiębiorstwo Oleofarm i przygotowanie opisu stanu techniki powyższych preparatów/ sposobów ich wytwarzania na skalę przemysłową. Pierwsza część projektu będzie realizowana pod opieką dr Pawła Piątka, a druga z udziałem specjalistki z WPiA – dr Karoliny Sztobryn.
- Osoba sprawująca opiekę: dr Magdalena Wiśniewska, Katedra Zarządzania Miastem i Regionem
- Osoby studiujące: Kinga Pryk, Zarządzanie w administracji publicznej
- Partner: Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi Sp. z o.o.
- Projekt: Projekt o charakterze teoretyczno-empirycznym. Celem pracy jest identyfikacja czynników zarządzania wartością publiczną łódzkiego Orientarium. Wartość publiczna rozumiana jest przez analogię do sektora prywatnego jako wartość odczuwana z dóbr i usług publicznych przed ich odbiorców, będących jej swoistymi “akcjonariuszami” - osobami ponoszącymi na ich rzecz zarówno nakłady jak i wyrzeczenia.
- Film o projekcie:
- Osoba sprawująca opiekę: dr hab. Jarosław Ropęga, prof. UŁ
- Osoby studiujące: Daniel Skonieczka
- Partner: Mentoris Centrum Edukacyjno-Logopedyczne Jacek Cheda