Robert Grześkowiak, Biografia i twórczość Andrzeja Bobkowskiego
Pobyt w instytucji partnerskiej – Instytucie Literackim „Kultura” zaowocował zebraniem materiału do pracy badawczej. Ten etap został zakończony. Teksty archiwalne, rękopisy oraz skany z Maisons Laffitte stały się przedmiotem wnikliwej analizy. Drugim fundamentem pracy badawczej są opublikowane już artykuły naukowe oraz monografie badaczy, którzy w Domu "Kultury" również poszukiwali informacji na temat Bobkowskiego. Następnie udało się odpowiednio skatalogować zebrane dane i obecnie powstaje już zwarty tekst (praca dyplomowa pt. ”Szkice piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego jako świadectwo sensualnej percepcji wojennego świata), który w najbliższych tygodniach zostanie zakończony.
Agnieszka Nawrocka, Współpraca Jerzego Giedroycia ze Stefanią Kossowską w świetle korespondencji
Korzystając z zasobów archiwum Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte mogłam przejrzeć teczki z korespondencją Jerzego Giedroycia z Mieczysławem Grydzewskim – założycielem londyńskich Wiadomości i kolejnym redaktorem Wiadomości – Michałem Chmielowcem. Dzięki temu poznałam historię relacji między twórcami dwóch najbardziej opiniotwórczych pism emigracyjnych. Korespondencja Giedroycia z Grydzewskim z lat 1948–1968 obejmuje 10 numerowanych stron, zaś z Chmielowcem, z lat 1950–1973, aż 328. Z zapisków wyłaniają się informacje o trudach życia i współtworzenia kultury polskiej na emigracji. Materiały te stanowią ważne tło dla pisanej w ramach projektu pracy dyplomowej zatytułowanej „Własną naturę […] ujarzmić”. Między paryską „Kulturą” a londyńskimi „Wiadomościami” – o korespondencji Jerzego Giedroycia ze Stefanią Kossowską, w której badam kontakt Giedroycia z trzecim redaktorem Wiadomości – Stefanią Kossowską.
Natalia Jóźwiak, Współpraca i relacje Marka Hłaski z Instytutem Literackim
Rekonesans w zasobach Instytutu Literackiego zaowocował zebraniem materiałów poświęconych współpracy polskiego pisarza z jednym z najważniejszych powojennych ośrodków polskiej emigracji. Materiały te pomogły w napisaniu pracy dyplomowej, której temat brzmi: Świadectwo życia czy autokreacja podmiotu? O pamiętnikach i wybranej korespondencji Marka Hłaski Analiza i interpretacja poszczególnych dokumentów, zwłaszcza świadczących o relacjach Hłaski z domownikami Instytutu pozwoliła zobaczyć, jak wykreowany przez niego wizerunek własny zderza się z realną biografią pisarza. Punktem wyjścia jest definicja autokreacji w aspekcie badań nad literaturą autobiograficzną. Wykorzystano pojęcie trójkąta autobiograficznego oraz, w odniesieniu do epistolografii, omówiono zagadnienie funkcji komunikacyjnej i eks-komunikacyjnej.