Pomysł na projekt
Projekt jest kontynuacją długoletniej współpracy firmy Delia Cosmetics z Wydziałem Chemii UŁ. W ramach obecnie realizowanego projektu zespół projektowy zajął się zagadnieniem spontanicznej krystalizacji na pomadkach produkowanych przez Delia Cosmetics. Firma była zmuszona do wycofania serii swojego produktu ze sprzedaży. W konsekwencji poniosła pewne straty finansowe. Student Wydziału Chemii Jan Chodorski, który był jednocześnie pracownikiem firmy Delia Cosmetics, postanowił zając się tym problemem.
Przebieg projektu
Projekt był realizowany w kilku etapach: wyselekcjonowanie wadliwych pomadek z ”wykwitami“ na powierzchni, charakterystyka tych “wykwitów” w laboratorium na Wydziale Chemii UŁ, oraz próba wywołania niepożądanej krystalizacji poprzez tzw. szokową terapię temperaturową.
W laboratorium na Wydziale Chemii UŁ przeprowadzono w pierwszej kolejności analizy mikroskopowe pomadek. W obrazie pod mikroskopem w świetle spolaryzowanym zauważono charakterystyczne dla ciała krystalicznego odbłyski. Udało się wyselekcjonować kryształ z powierzchni pomadki. Następnie przeprowadzono eksperyment naświetlania kryształu promieniami rentgenowskimi. Obraz dyfrakcyjny wskazuje na to, że dana próbka jest substancją krystaliczną. Jednak nie udało się scharakteryzować jej struktury krystalicznej. Dodatkowo zostały przeprowadzone badania metodą DSC temperatury topnienia szminek.
W laboratorium Delii została przygotowana masa pomadkowa o identycznym składzie jak pomadki, które wykazywały niepożądaną krystalizację. Masa ta został poddana tzw. testom szokowym, czyli oziębianiu i ocieplaniu. Zauważono, że drugiego dnia po podgrzaniu do 105°C w masie tej pojawiły się zmiany świadczące o krystalizacji.
O projekcie
Projekt realizowany jest w ramach Science Hub UŁ – ogólnouczelnianej platformy współpracy, która ma na celu wspieranie społeczności akademickiej UŁ w realizacji wdrożeniowych projektów naukowych we współpracy z otoczeniem.
Tytuł projektu: Niepożądana krystalizacja w pomadkach
Osoba pełniąca opiekę: dr hab. Magdalena Małecka, Katedra Chemii Fizycznej, Wydział Chemii UŁ
Osoba studiująca: Jan Chodorski, kierunek:Chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu
Partner: Delia Cosmetics
Opis projektu: Proces krystalizacji w produktach kosmetycznych nie jest zjawiskiem pożądanym. Czasami to zjawisko zachodzi pomimo pozytywnego testu na stabilność produktów kosmetycznych. Skutkuje to koniecznością wycofania produktu kosmetycznego ze sprzedaży co w konsekwencji oznacza straty dla producenta.Celem tego projektu jest szeroka charakterystyka substancji krystalicznych, które pojawiły się w pomadkach sprzedawanych przez firmę Delia Cosmetics.
Materiał: zespół projektowy
Redakcja: Science Hub UŁ