Przebieg badań
W pierwszym, zakończonym etapie badań studentka pani Martyna Nowicka scharakteryzowała preparat pod względem:
- fizyko-chemicznym - określając jego stabilność i uwalnianie się kolchicyny z nanocząsteczek,
- biologicznym - wykluczając cytotoksyczność preparatu wobec komórek eukariotycznych.
Uzyskane wyniki zostały zaprezentowane na XXVII Sympozjum Sekcji Kardiologii Eksperymentalnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w formie doniesienia plakatowego.
W trwającym obecnie drugim etapie badań studentka pani Maja Krupa wykonuje analizę mikroskopową preparatów cienkowarstwowych tkanek myszy w celu określenia biodystrybucji preparatu w organizmie, a także wykonuje oznaczenia markerów uszkodzeń wątroby i nerek w surowicach myszy eksponowanych na działanie badanego preparatu.
Współpraca z Centrum Weterynaryjnym Jacka Szulca.
Centrum weterynaryjne Jacka Szulca specjalizuje się w najwyższej jakości diagnostyce chorób zwierząt o różnej etiologii. W klinice wykonywane są zabiegi chirurgiczne i wdrażane różne metody leczenia, a stan zapalny towarzyszy wszystkim chorobom niezależnie od przyczyn. Pani doktor Katarzyna Szulc jako ekspert w dziedzinie diagnozowania i leczenia chorób zwierząt pełni w projekcie rolę eksperta, który ocenia bezpieczeństwo stosowania badanego preparatu w układzie in vivo - wykluczenie działania potencjalnie hepato i nefrotoksycznego.
O projekcie:
Projekt jest realizowany w ramach Science Hub UŁ – ogólnouczelnianej platformy współpracy, która ma na celu wspieranie społeczności akademickiej UŁ w realizacji wdrożeniowych projektów naukowych we współpracy z otoczeniem.
Tytuł projektu: Kolchicyna zamknięta w nanocząsteczkach do potencjalnego zastosowania w hamowaniu stanu zapalnego towarzyszącego chorobom o różnej etiologii
Osoba pełniąca opiekę: dr hab. Agnieszka Krupa, prof. UŁ, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
Osoby studiujące: Martyna Nowicka, Maja Krupa
Partner: Centrum Weterynaryjne Jacka Szulca
Projekt: Kolchicyna to substancją wykazująca silne działanie przeciwzapalne i jest stosowana w leczeniu niektórych chorób, np. dny moczanowej, niestety przy dłuższym stosowaniu wykazuje szereg działań niepożądanych. Celem projektu jest zminimalizowanie toksyczności kolchicyny poprzez zamknięcie jej w nanocząsteczkach, scharakteryzowanie jej właściwości w “nowej formule”, określenie biodystrybucji preparatu oraz bezpieczeństwa stosowania kolchincyny, we współpracy i w konsultacji ze specjalistami Centrum Weterynaryjnego Jacka Szulca.
Materiał: Zespół projektowy
Redakcja: Science Hub UŁ
Więcej projektów z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska realizowanych w ramach Science Hub UŁ.