W środę 20 marca 2024 r. Daria Kacprowicz, studentka III r. archeologii UŁ, wraz z dr. Olgierdem Ławrynowiczem wygłosiła referat „Archeologizacja z przyszłości. Codzienność Krapkowic II dekady XXI w. z perspektywy Google Street View” na seminarium naukowym Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Archeologizacja to przemiany krajobrazu fizycznego i kulturowego, prowadzące najczęściej do wyłączenia elementów kultury materialnej z funkcji użytkowych, a w konsekwencji do ich redukcji, a nawet zaniku. Obserwacja tego procesu na przestrzeni wybranego odcinka czasu pozwala zdiagnozować szersze zjawiska kulturowe, takie jak stagnacja czy rozwój, które zachodzą w lokalnych społecznościach. W przypadku niedawnej przeszłości badania takie wpisują się w zakres tematyczny i metodologiczny archeologii współczesności (ang. archaeology of the contemporary past). W wystąpieniu przedstawione zostały zalety i niedoskonałości narzędzia Google Street View, które w coraz większym stopniu spełnia rolę ogólnodostępnego archiwum fotograficznego obszarów najczęściej odwiedzanych w II dekadzie XXI w. Jako przykład jego wykorzystania w śledzeniu procesu archeologizacji zaprezentowane zostały wyniki badań na terenie powiatowego miasta Krapkowice w woj. opolskim, które Daria Kacprowicz prowadzi w ramach projektu badawczego Science Hub UŁ „Archeologizacja współczesnego dziedzictwa kulturowego Krapkowic. Analiza multidyscyplinarna wybranych obiektów”.
W wyprawie do Krakowa uczestniczyła także Anna Ciszek, również studentka III r. archeologii UŁ, która tym razem pełniła rolę fotoreporterki. W drodze powrotnej do Łodzi zatrzymała się w Gliwicach, gdzie mgr Radosław Zdaniewicz przekazał jej zabytki ze Staromieścia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ich analiza wzbogaci drugi projekt Science Hub UŁ, realizowany w Instytucie Archeologii UŁ „Przedlokacyjny Lelów. Popularyzacja wyników badań archeologicznych”, którego autorką jest właśnie Anna Ciszek. Postój w Gliwicach stał się okazją do zwiedzenia starówki tego górnośląskiego miasta oraz zapoznania się z przysmakami miejscowej kuchni wegetariańskiej.
oprac. D. Kacprowicz, fot. A. Ciszek, O. Ławrynowicz