Cel warsztatów
Mieszkanki Domu Samotnej Matki znajdują się w sytuacji kryzysowej, doświadczają odrzucenia przez rodziny, partnerów czy szersze środowisko społeczne. Podjęcie próby przezwyciężenia sytuacji trudnej, w której się znalazły wymaga od nich wielokierunkowych działań polegających między innymi na pracy z samą sobą, ale również na budowaniu relacji społecznych z innymi.
Ich doświadczenia pokazują, że napotykają w tym obszarze na liczne niepowodzenia wynikające z niewystarczających umiejętności komunikacyjnych. Przykładem takich sytuacji mogą być kontakty z pracodawcami, przedstawicielami instytucji pomocowych czy urzędów gdzie oceniane są jako roszczeniowe, agresywne i niekompetentne. Powyższe informacje uzyskane od kobiet, matek zamieszkujących Dom Samotnej Matki, a także pracowników stały się podstawą do zaprojektowania niniejszych działań.
O projekcie
Projekt realizowany jest w ramach Science Hub UŁ – ogólnouczelnianej platformy współpracy, która ma na celu wspieranie społeczności akademickiej UŁ w realizacji wdrożeniowych projektów naukowych we współpracy z otoczeniem.
Tytuł projektu: Znajdź siłę w mediacji. Cykl warsztatów z praktycznego zastosowania podejść mediacyjnych
Osoba pełniąca opiekę: dr Monika Wojtczak, Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji, Wydział Nauk o Wychowaniu
Osoba studiująca: Natalia Dziąg (pedagogika resocjalizacyjna)
Partner: Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej
Opis projektu: Celem projektu jest poznanie przez mieszkanki Domu Samotnej Matki elementów podejść mediacyjnych i nabycie umiejętności korzystania z nich w budowaniu relacji społecznych.
Więcej projektów z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego
Materiał tekstowy: Monika Wojtczak, Natalia Dziąg
Zdjęcie: Uczestniczka warsztatów
Redakcja: Science Hub UŁ