Jeden z projektów jest kontynuacją wcześniejszej współpracy pracowników UŁ z firmą ONESANO S.A., która wprowadziła na rynek nowej żywności (ang. novel food) produkty zawierające unikatowy szczep drożdży Yarrowia lipolytica. W ramach przedsięwzięcia sprawdzano możliwości immunostymulujące postbiotyku i oznaczano poziom sekrecji cytokin przeciwzapalnych TGF-β1 i IL-4 przez monocyty krwi obwodowej w odpowiedzi na postbiotyk Yarrowia lipolytica w porównaniu do komórek nietraktowanych oraz stymulowanych β-glukanem Saccharomyces cerevisiae.
Zadanie to zostało zrealizowane przez Panią Oleksandrę Komarovą (studentkę II roku Biologii kryminalistycznej) pod opieką dr Małgorzaty Siwińskiej (Katedra Biologii Bakterii).
O projekcie
Tytuł projektu: Wpływ postbiotyku Yarrowia lipolytica na aktywność wydzielniczą monocytów
Osoba pełniąca opiekę: dr Małgorzata Siwińska, Katedra Biologii Bakterii
Osoba studiująca: Oleksandra Komarova, Biologia Kryminalistyczna
Partner: ONESANO S.A.
Projekt: Celem projektu jest wyjście naprzeciw potrzebie firmy ONESANO S.A. i zbadanie wpływu preparatu postbiotycznego Yarrowia lypolitica na aktywność wydzielniczą monocytów. Kontynuacja współpracy prowadzonej za pośrednictwem Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego z pracownikami i doktorantami Katedry Immunologii i Biologii Infekcyjnej. Projekt pozwoli odpowiedzieć na pytanie jakie cytokiny są wydzielane przez monocyty w odpowiedzi na postbiotyk Yarrowia lypolitica.