Współpraca z Biblioteką Miejską w Łodzi
Współpraca z Biblioteką Miejską w Łodzi dotyczyła wykonania modelu kompleksu Monopolis Łódź. Proces powstawania modelu był ściśle związany z wykorzystaniem metod fotogrametrii w celu otrzymania jak najmniejszego błędu. Zastosowane techniki pozwoliły na uzyskanie realistycznej wizualizacji wraz z wydrukiem modelu 3D. Wykonany projekt może doskonale promować łódzkie zabytki w Mediotece miejskiej.
Powstawanie modelu
W ramach projektu została wykonana wizualizacja 3D kompleksu Monopolis Łódź. Wykorzystując metody fotogrametrii możliwe było wybranie odpowiedniej skali modelu. W ramach realizacji wykorzystano własne materiały referencyjne. Na podstawie analizy danych powstała bryła budynku (m.in. wykorzystując box modeling). W trakcie realizacji modelu wykorzystane zostały liczne modyfikatory do otrzymania poprawnej topologii modelu. Proces teksturowania został oparty na proceduralności. Odpowiedni dobór oraz proces tworzenia materiałów (uv mapping oraz teksturowanie proceduralne) uwzględniły dość dużą dokładność architektury budowli. Rendery modelu zostały wygenerowane w oparciu o starą oraz nową architekturę budowli. W przypadku partnerstwa z Medioteką/Biblioteką w Łodzi możliwe będzie zaprezentowanie renderów oraz samego modelu budynku Monopolis w ramach podkreślenia wyjątkowości samego kompleksu. Przygotowany model został wydrukowany na drukarce 3D jako micro model.
O projekcie
Projekt realizowany jest w ramach Science Hub UŁ – ogólnouczelnianej platformy współpracy, która ma na celu wspieranie społeczności akademickiej UŁ w realizacji wdrożeniowych projektów naukowych we współpracy z otoczeniem.
Tytuł projektu: Zastosowania metod fotogrametrii w wizualizacji 3D
Osoba sprawująca opiekę: dr Artur Lipnicki, Katedra Analizy Nieliniowej
Osoba studiująca: Szymon Zieliński, Informatyka
Partner: Biblioteka Miejska w Łodzi
Opis projektu: Projekt 3D kompleksu Monopolis Łódź opartego na metodach fotogrametrii z uwzględnieniem procesu teksturowania szczególnych elementów architektury budowli. Model aktualnie jest już prawie skończony (80%) wraz ze wstępnym wydrukiem 3D pliku stl. Model fizyczny dostępny do obejrzenia.
Więcej o projektach Science Hub UŁ z Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ
https://www.sciencehub.uni.lodz.pl/aktualnosci/szczegoly/zwyciezcy-konkursu-science-hub-z-wmii
Materiał: zespół projektowy
Redakcja: Science Hub UŁ