Wydział Filozoficzno-Historyczny reprezentują w zestawieniu cztery projekty. Tak wyniki konkursu Science Hub UŁ w kontekście projektów z Wydziału Filozoficzno-Historycznego komentuje dr hab. Inga B. Kuźma, prof. UŁ, Ambasadorka Science Hub na tym Wydziale:
"Wydział Filozoficzno-Historyczny wpisał się w projekt Science HUB w bardzo interesujący sposób, ponieważ cztery zespoły badawcze postawiły na zawsze udaną w naszym wykonaniu współpracę z sektorem organizacji pozarządowych i społecznościami lokalnymi. To jeden z atutów kierunków humanistycznych na tym wydziale i regularnie rozwijany profil takich dyscyplin humanistycznych jak etnologia i antropologia kulturowa, archeologia i historia, z których wywodzą się członkowie zwycięskich zespołów. Tematyka projektów odpowiada nie tylko na wyzwania poznawcze, ale wynika też z potrzeb środowisk lokalnych i organizacji. Prace badawcze będą zatem dotyczyły poznania specyfiki służby kobiet-żołnierzy realizujących swoje zadania podczas misji wojskowych oraz dziedzictwa kulturowego materialnego i niematerialnego, a także krajobrazu kulturowego na wybranych terenach w okolicach Lelowa. Wyłonione do realizacji projekty wpisują się w humanistykę coraz bliższą nauce obywatelskiej, na pewno zaś reprezentują humanistykę zaangażowaną w tematy interesujące z punktu widzenia określonych grup."
Zakwalifikowane projekty z Wydziału Filozoficzno-Historycznego:
-
Aktywne dziedzictwo poprzez etnografię. Lokalna społeczność i jej pamięć we wspólnotowych działaniach na rzecz krajobrazu kulturowego
-
Osoby sprawujące opiekę: dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz, dr Alicja Piotrowska, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ
-
Osoby studiujące: Monika Raj, Kamil Ludwiczak, Etnologia i antropologia kulturowa
-
Partner: Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego
-
Projekt: Projekt polega na etnograficznym rozpoznaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego zapisanego w pamięci i opowieściach mieszkańców wsi Dobrogoszczyce (woj. śląskie) oraz udostępnieniu lokalnym społecznościom narzędzi do odtwarzania, upowszechniania wiedzy o lokalnym krajobrazie kulturowym oraz zachęcania do przemyśleń i działań na rzecz swojej tożsamości i swojego dziedzictwa.
-
Badania nad udziałem Polek w misjach poza granicami państwa - stan i perspektywy
-
Osoba sprawująca opiekę: dr hab. Krzysztof Lesiakowski, prof. UŁ, Katedra Historii Polski i Świata po 1945 r.
-
Osoba studiująca: Julia Gertner, Historia
-
Projekt: Celem projektu jest przeanalizowanie dotychczasowego stanu badań nad udziałem Polek w misjach poza granicami państwa po 1945 r., a następnie, na podstawie wyników analizy, zaproponowanie ścieżek dalszego rozwoju badań nad tą słabo poznaną tematyką.
-
Archeologizacja współczesnego dziedzictwa kulturowego Krapkowic. Analiza multidyscyplinarna wybranych obiektów
-
Osoba sprawująca opiekę: dr Olgierd Ławrynowicz, Katedra Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa
-
Osoba studiująca: Daria Kacprowicz, Archeologia
-
Partner: Towarzystwo Przyjaciół Krapkowic
-
Projekt: Projekt ma na celu zdiagnozowania przemian w krajobrazie fizycznym i kulturowym, które zaszły na przestrzeni ostatnich lat w Krapkowicach, mieście powiatowym w woj. opolskim. Wpisuje się w zakres tematyczny i metodologiczny archeologii współczesności (ang. Archaeology of the Contemporary Past).
-
Przedlokacyjny Lelów. Popularyzacja wyników badań archeologicznych
-
Osoba sprawująca opiekę: dr Olgierd Ławrynowicz, Katedra Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa
-
Osoba studiująca: Anna Ciszek, Archeologia
-
Partner: Towarzystwo Historyczno-Kulturalne
-
Projekt: Celem projektu jest popularyzacja wyników badań archeologicznych podziemnych reliktów przedlokacyjnego, wczesnośredniowiecznego Lelowa, odkrytych w latach 2022-2023 na terenie wsi Staromieście pod Lelowem na terenie historycznej zachodniej Małopolski (obecnie w pow. Częstochowskim w woj. śląskim)