Dwanaście projektów z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ
Serię rozpoczynamy od Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, z którego zakwalifikowało się dwanaście projektów. Tak wyniki konkursu Science Hub w kontekście projektów z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska komentuje, dr Karolina Rudnicka, Ambasadorka Science Hub UŁ na tym Wydziale:
“Liczba zgłoszeń z BiOŚ to wynik wspólnego wysiłku Opiekunów i Partnerów Zewnętrznych. W przypadku projektów eksperymentalnych, często o charakterze wdrożeniowym przystąpienie do konkursu wymagało stosownych negocjacji w zakresie praw własności intelektualnej czy warunków umów o zachowaniu poufności. To dodatkowe wyzwanie jakiemu sprostali Opiekunowie projektu. Nie bez wpływu było również zaangażowanie i chęć udziału w projekcie jakie wyrażali studenci Wydziału. Ich motywacją była zwykle możliwość wykorzystania umiejętności zdobytych podczas studiów do rozwiązania rzeczywistego problemu przemysłowego oraz możliwość nawiązania kontaktu z przedsiębiorcami jako potencjalnymi, przyszłymi pracodawcami. Łącznie zgłoszono aż 12 wniosków z udziałem 13 opiekunów, 16 studentów i 11 partnerów zewnętrznych m.in. ATMAT sp. z o.o., Oleofarm, ONESANO S.A., Kopalnią Soli Bochnia sp. z o.o., ENERGOMAT, Hydroidea sp. z o.o., PROT sp. z o.o., UNIRUBBER sp. z o.o., KYA NATURAL COMPANY sp. z o.o. czy Ośrodkiem Badawczo-Produkcyjnym ICHEM sp. z o.o. Poza stypendium dla Opiekuna jakie finansuje Science HUB, pracownicy wynegocjowali łącznie ponad 50 000 zł na koszt badań oraz stypendia i staże dla studentów. Koszty te pokryją partnerzy zewnętrzni w ramach dodatkowego finansowania. Science HUB pozwolił na sformalizowane dotychczasowych oraz nawiązanie nowych współprac, które w przyszłości mogą rozwijać się dalej i w perspektywie stanowić wkład do kryterium III. Mam ogromną nadzieję, że poza wspieraniem realizacji złożonych wniosków, inicjatywa Science HUB pozostanie z nami na stałe.”
Zakwalifikowane Zespoły z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska:
- Ocena stanu wiedzy i otoczenia patentowego, odpowiednio w zakresie aktywności biologicznej oraz ochrony własności intelektualnej związanej z aktywnością biologiczną i produkcją ekstraktów z tkanek zwierzęcych
- Osoby pełniące opiekę: dr Paweł Piątek (Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej, WBiOŚ), dr Karolina Sztobryn (Zakład Europejskiego Prawa Prywatnego , WPiA)
- Osoba studiująca: Dominika Goss, Mikrobiologia
- Partner: OLEOFARM
- Projekt: Przedsiębiorstwo Oleofarm to jeden z liderów branży suplementów diety, który rozwija swoje produkty w kierunku preparatów innowacyjnych, aktywnych biologicznie. Firma posiada pomysł i technologię produkcji powyższych preparatów jednak nie posiada wiedzy na temat czystości patentowej takiego rozwiązania oraz literatury fachowej poświęconej działaniu biologicznemu preparatu. Celem niniejszego projektu jest zbadanie stanu wiedzy na temat substancji aktywnych, które posłużą do opracowania gotowego produktu/ów przez przedsiębiorstwo Oleofarm i przygotowanie opisu stanu techniki powyższych preparatów/ sposobów ich wytwarzania na skalę przemysłową. Pierwsza część projektu będzie realizowana pod opieką dr Pawła Piątka, a druga z udziałem specjalistki z WPiA – dr Karoliny Sztobryn.
- Ocena przeciwbakteryjnych właściwości ekologicznych nawierzchni rekreacyjno-sportowych
- Osoba pełniąca opiekę: dr Aleksandra Budzyńska, Laboratorium Usług Mikrobiologiczno-Technicznych
- Osoba studiująca: Mikołaj Cybulski, Biotechnologia medyczna
- Partner: UNIRUBBER sp. z o.o.
- Projekt: UNIRUBBER sp. z o.o. w ciągły sposób udoskonala przestrzenie sportowe i rekreacyjne, zmniejsza w swoich produktach wpływ na środowisko. Angażuje najlepszych specjalistów i technologie, aby sprostać oczekiwaniom klientów oraz partnerów biznesowych. Tym razem poprzez współpracę ze specjalistką z UŁ, przedsiębiorstwo zamierza zlecić przeprowadzenie badań swoich produktów, w zakresie ich właściwości przeciwdrobnoustrojowych - hamowania rozwoju bakterii chorobotwórczych. Celem projektu jest wyjście naprzeciw opisanym problemom i zbadanie działania przeciwbakteryjnego posadzek przeznaczonych do celów sportowych i rekreacyjnych.
- Zastosowanie preparatów sorpcyjnych firmy Hydroidea do zwiększenia skuteczności Ekohydrologicznych Rozwiązaniach Bliskich Naturze
- Osoba pełniąca opiekę: dr Paweł Jarosiewicz, Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej
- Osoba studiująca: Patrycja Chamczak, Ochrona Środowiska
- Partner: Hydroidea sp. z o.o. sp.k.
- Projekt: Celem naukowym projektu jest określenie skuteczności materiałów sorpcyjnych produkowanych przez firmę Hydroidea oraz możliwości ich zastosowania w Sekwencyjnych Systemach Sedymentacyjno- Biofiltracyjnych (SSSB). Pod uwagę będą brane warunki okresowego przepływu wody, które w wyniku zmiany klimatu coraz częściej występują w ciekach miejskich. Projekt będzie realizowany na podstawie badań laboratoryjnych i terenowych. Opracowane zostaną wytyczne dla optymalizacji skuteczności SSSB.
- Ocena działania przeciwdrobnoustrojowego olejów ozonowanych marki OZONEA
- Osoba pełniąca opiekę: dr Anna Jasinska, Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii
- Osoby studiujące: Dominika Antosiak i Agnieszka Sobieszek, Biotechnologia
- Partner: Energomat
- Projekt: Celem niniejszego projektu jest ustalenie wobec jakich gatunków drobnoustrojów preparaty OZONEA będą działały statycznie lub bójczo. Ustalone zostaną ponadto stężenia wywołujące taki efekt. Dodatkowo, w odpowiedzi na zapotrzebowanie partnera zewnętrznego przeprowadzone zostaną badania z wykorzystaniem innych rodzajów oleju niż wykorzystywany do tej pory. Uzyskane wyniki mogą w przyszłości umożliwić firmie partnerskiej rozszerzenie działalności i poszerzenie gamy oferowanych produktów.
- Zastosowania technologii automatycznej Vitek®2 do identyfikacji jakościowej drobnoustrojów mezofilnych izolowanych z powietrza i skał Kopalni Soli Bochnia
- Osoba pełniąca opiekę: dr hab. Magdalena Kowalewicz-Kulbat, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
- Osoba studiująca: Michalina Rachubik, Mateusz Kosiński, Mikrobiologia
- Partner: Kopalnia Soli Bochnia sp. z o.o.
- Projekt: Celem projektu jest przeprowadzenie analizy jakościowej mikroorganizmów mezofilnych wyizolowanych z próbek powietrza i skał Kopalni Soli Bochnia za pomocą specjalistycznej technologii z użyciem kompaktowego, automatycznego systemu Vitek®2 do identyfikacji mikroorganizmów. Dotychczasowe badania prowadzone w Katedrze Immunologii i Biologii Infekcyjnej UŁ wspólnie z Kopalnią Soli Bochnia wskazały na obecność mikroorganizmów mezofilnych w powietrzu i skałach, jednak do tej pory nie była możliwa ich identyfikacja jakościowa, a jedynie badanie ilościowe.
- Kolchicyna zamknięta w nanocząsteczkach do potencjalnego zastosowania w hamowaniu stanu zapalnego towarzyszącego chorobom o różnej etiologii
- Osoba pełniąca opiekę: dr hab. Agnieszka Krupa, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
- Osoby studiujące: Martyna Nowicka, Maja Krupa
- Partner: Centrum Weterynaryjne Jacka Szulca
- Projekt: Kolchicyna to substancją wykazująca silne działanie przeciwzapalne i jest stosowana w leczeniu niektórych chorób, np. dny moczanowej czy w chorobie niedokrwiennej serca, niestety przy dłuższym stosowaniu wykazuje szereg działań niepożądanych. Celem projektu jest zminimalizowanie toksyczności kolchicyny poprzez zamknięcie jej w nanocząsteczkach, scharakteryzowanie jej właściwości w “nowej formule”, określenie biodystrybucji preparatu oraz właściwości przeciwzapalnych kolchincyny, we współpracy i w konsultacji ze specjalistami Centrum Weterynaryjnego Jacka Szulca.
- Optymalizacja metody bioprodukcji białek i peptydów z dużą zawartością mostków siarczkowych
- Osoba pełniąca opiekę: dr Przemysław Płociński, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
- Osoba studiująca: Oleksandra Komarova, Biologia kryminalistyczna
- Partner: PROT Sp. z o.o.
- Projekt: Celem projektu jest optymalizacja procesu wydajnej biosyntezy konstruktu peptydowego w różnych szczepach ekspresyjnych bakterii Escherichia coli, przy zachowaniu jego właściwości strukturalnych pożądanych z punktu widzenia instytucji partnerskiej.
- Przeciwgrzybicze właściwości ekologicznych nawierzchni rekreacyjno-sportowych - ochrona przed zagrożeniami zakaźnymi i środowiskowymi
- Osoba pełniąca opiekę: dr hab. Sylwia Różalska, prof. UŁ, Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii
- Osoba studiująca: Katarzyna Prochoń
- Partner: UNIRUBBER Sp. z o.o.
- Projekt: UNIRUBBER sp. z o.o. w ciągły sposób udoskonala przestrzenie sportowe i rekreacyjne, zmniejsza w swoich produktach wpływ na środowisko. Angażuje najlepszych specjalistów i technologie, aby sprostać oczekiwaniom klientów oraz partnerów biznesowych. Poprzez współpracę ze specjalistkami z UŁ, przedsiębiorstwo zamierza zlecić przeprowadzenie badań swoich produktów właściwości przeciwdrobnoustrojowych w zakresie hamowania rozwoju grzybów (w szczególności strzępkowych grzybów alergennych i toksynotwórczych oraz chorobotwórczych drożdżaków).
- Wpływ postbiotyku Yarrowia lipolytica na aktywność wydzielniczą monocytów
- Osoba pełniąca opiekę: dr Małgorzata Siwińska, Katedra Biologii Bakterii
- Osoba studiująca: Oleksandra Komarova, Biologia Kryminalistyczna
- Partner: ONESANO S.A.
- Projekt: Celem projektu jest wyjście naprzeciw potrzebie firmy ONESANO S.A. i zbadanie wpływu preparatu postbiotycznego Yarrowia lypolitica na aktywność wydzielniczą monocytów. Kontynuacja współpracy prowadzonej za pośrednictwem Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego z pracownikami i doktorantami Katedry Immunologii i Biologii Infekcyjnej. Projekt pozwoli odpowiedzieć na pytanie jakie cytokiny są wydzielane przez monocyty w odpowiedzi na postbiotyk Yarrowia lypolitica.
- Poznanie komórkowych i enzymatycznych mechanizmów determinujących skuteczność mieszanki Androdiet® w kierunku redukcji łysienia o podłożu androgenowym
- Osoba pełniąca opiekę: dr Aleksandra Szwed-Georgiou, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
- Osoba studiująca: Wiktoria Barczyk, Mikrobiologia
- Partner: ICHEM sp. z o.o.
- Projekt: Łysienie androgenowe (androgenetic alopecia, AGA) jest najczęściej występującym rodzajem wypadania włosów. AGA dotyka ponad 80% mężczyzn i ok. 42% kobiet. Częstość występowania choroby wzrasta wraz z wiekiem. Leczenie łysienia androgenowego jest trudne, ponieważ nadwrażliwość mieszków włosowych na 5-hydrotestosteron (DHT) jest uwarunkowana genetycznie. Możliwe jest jednak zahamowanie postępującego łysienia oraz stymulacja wzrostu włosów. Celem niniejszego projektu jest wyjście naprzeciw opisanym problemom i zbadanie obecnej na rynku mieszanki Androdiet® wytwarzanej przez przedsiębiorstwo ICHEM pod kątem hamowania wytwarzania 5-hydroksytestosteronu na modelu linii komórkowej LNCaP. Realizacja prac dostarczy informacji na temat mechanizmu działania mieszanki Androdiet®. Firma dysponuje opiniami odbiorców końcowych potwierdzających skuteczność preparatu, jednak nie ma wiedzy wyjaśniającej mechanizm działania substancji bioaktywnych w nim zawartych.
- Aktywność przeciwdrobnoustrojowa kwasu fulwowego względem bakteryjnych i grzybowych patogenów zwierząt i roślin hodowlanych – badania wstępne i literaturowe
- Osoba pełniąca opiekę: dr Marcin Włodarczyk, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
- Osoba studiująca: Jolanta Kalinowska, Mikrobiologia
- Partner: KYA NATURAL COMPANY Sp. z o.o.
- Projekt: Celem niniejszego projektu jest wyjście naprzeciw potrzebie jakie zdefiniowało przedsiębiorstwo w zakresie badania właściwości przeciwdrobnoustrojowych oraz cytotoksycznych kwasu fulwowego. Firma jest zainteresowana poszerzeniem aplikacji preparatów na bazie tego związku i potrzebuje danych wspierających kierunki rozwoju i definiowania odbiorców rozwiązania. Zamierza również zapewnić bezpieczeństwo stosowania preparatu, dlatego zwraca się z prośbą o uzupełnienie badań o testy cytozgodności komórkowej.
- Ocena czystości mikrobiologicznej procesu wytwarzania wydruków 3D do zastosowań biomedycznych przez wielofunkcyjne urządzenie do szybkiego prototypowania implantów kostnych
- Osoba pełniąca opiekę: dr Marcin Włodarczyk, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
- Osoby studiujące: Mateusz Kosiński, Agnieszka Domańska, Mikrobiologia
- Partner: ATMAT sp. z o.o.
- Projekt: Jednym z najbardziej istotnych mankamentów obecnie oferowanych na rynku drukarek biomedycznych 3D jest brak zachowania warunków jałowości podczas procesu wytwarzania biowydruków o przeznaczeniu medycznym, co skutkuje koniecznością poddania sterylizacji wytworzonych rozwiązań. Celem projektu jest wyjście naprzeciw opisanym problemom i zbadania biodrukarek oraz wytworzonych przy ich użyciu biowydruków pod kątem czystości mikrobiologicznej. Realizacja prac dostarczy informacji czy założenia przedsiębiorstwa dotyczące zachowania warunków jałowych procesu produkcji oraz samego rozwiązania (biowydruków) spełniają kryteria bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Pozwolą one odpowiednie skorygowanie procesu produkcji lub potwierdzą możliwość przejścia do etapu certyfikacji urządzenia.